|
"Здесь так отрадно, так светло...". Вечір романсу у Національній Опері України
19 лютого на сцені Національної опери відроджуватимуть давні традиції
18 лютого 2014, вівторок
Поширити у Facebook
Гранд-майстри Національної опери України виступлять в незвичному для себе амплуа — як виконавці романсів.
Такий концерт ближчий до «формату» філармонії, де не киплять пристрасті оперних вистав, а панує лірико-романтична атмосфера камерного концерту.
Провідні солісти театру: Марія Стеф’юк, Ігор Борко, Сусанна Чахоян, Олександр Дяченко, Анжеліна Швачка, Петро і Павло Приймаки, Лілія Гревцова, Іван Пономаренко, Ірина Семеренко, Гаррі Сет’ян, Катерина Стращенко, Андрій Маслаков, Алла Родіна та ін. виступлять без гриму, сценічних костюмів, помпезних декорацій і виконають твори не в супроводі симфонічного оркестру, як вони звикли у виставах, а під акомпанемент... рояля (концертмейстери — Костянтин Фесенко, Світлана Орлюк, Майя Шляпочник, Галина Дуденкова, Ліна Косович, Ірина Паламаренко і Анастасія Тітович).
— Ми відроджуємо свої трохи забуті традиції, розповів «Дню» постановник програми, головний режисер Національної опери Анатолій СОЛОВ’ЯНЕНКО. — Нагадаю, співаки, ще у процесі навчання в консерваторії, вчаться за двома напрямами: оперний і камерний вокал.
Це обов’язкові дисципліни. Разом із оперним, камерне виконання є однією з найважливіших складових кожного професійного співака.
Камерна музика дуже важлива для розвитку і підтримання виконавської майстерності. У 1960-1970-ті, коли в нашій столиці виступали корифеї вокалу, як Євгенія Мірошниченко, Дмитро Гнатюк, Гізелла Ципола, Анатолій Солов’яненко, Євдокія Колесник та ін., чудовий маестро Стефан Турчак запропонував проводити концерти камерної музики в Опері, які стали вельми популярними.
Потім, на жаль, цю традицію було втрачено і цей сегмент випав із репертуару солістів нашого театру. Але оскільки це музичний напрям, цікавий як для співаків, так і публіки, то ми вирішили відновити традицію вечорів романсу. Тепер раз чи двічі на сезон робимо такий творчий проект. Солісти та концертмейстери із задоволенням готуються, знаходять цікаві твори, розучуючи їх, а артисти виступають на рідній оперній сцені в новій для себе ролі.
Річ у тім, що небагато солістів опери мають повноцінні камерні програми, з якими виступають сольно у філармонійних залах чи з одним відділенням. А виконати кілька романсів кожен співак у змозі. До речі, камерний репертуар по-іншому розкриває артиста. Тут важливо, як співак володіє музичними півтонами, і в невеличкому лірико-романтичному творі, як романс, він повинен виявити свій дар драматичного артиста, тобто створити мінівиставу.
Сьогодні рідко можна почути дивовижний голос Марії Юріївни Стеф’юк, оскільки чудова співачка основну частину свого часу витрачає на педагогічну діяльність, і слід зазначити, що виховала цілу плеяду дуже талановитих співаків. На концерті примадонна опери виконає шедеври української класики — «Айстри» Миколи Лисенка на слова Олександра Олеся та «Ой, три шляхи широкії» Якова Степового на слова Тараса Шевченка.
Цей вечір можна назвати калейдоскопом зірок — у одній програмі виступить ціле сузір’я прем’єрів Національної опери. Таке буває нечасто, оскільки навіть в одній виставі не завжди задіяно так багато майстрів вокалу. Програма розрахована на музичних «гурманів» — прозвучить українська і зарубіжна класика, романси сучасних композиторів.
Приємним сюрпризом для слухачів стануть дуети. Наприклад, «Моряки» — народна мелодія, перероблена Костянтином Вільбоа (справжнє ім’я композитора Іван Єршов) вийшла героїко-романтичною піснею. Її виконають баритон Олександр Бойко і тенор Сергій Скочеляс. Сопрано Алла Родіна і мецо-сопрано Марія Березовська заспівають чудовий «Дует кольорів» з опери «Лакме» Л. Деліба, брати Приймаки підготували популярний романс В. Заремби «Де ти бродиш, моя доле». Мецо-сопрано Анжеліна Швачка і сопрано Ірина Семененко виконають два романси на музику Олександра Варламова — «Горные вершины» (вірші Михайла Лермонтова) і «На заре ты ее не буди» (вірші Афанасія Фета), а завершить вечір пристрасне іспанське «Болеро» Вінченцо ді К’яра, що його подарують слухачам Тетяна Ганіна, сопрано, і Гарі Сет’ян, баритон.
Автор: Тетяна Поліщук
Виконавці: Ірина Семененко, Анжеліна Швачка, Ігор Борко, Сусанна Чахоян
Концертна організація: Національний академічний театр опери та балету України імені Т.Г. Шевченка
Концертний зал: Глядачевий зал Національної Опери України
Джерело: Газета "День"
|