|
Оперне Різдво
У Мінську на Міжнародному конкурсі вокалістів лауреатом другої премії стала Валентина Феденьова ( Україна)
26 грудня 2014, п'ятниця
Поширити у Facebook
Передноворічні тижні позначаються у столиці республіки Білорусь визначною культурною подією. Увага всіх любителів мистецтва була у цей час прикута до опери. На цей раз щорічний різдвяний оперний форум, який проводиться на сцені білоруського Большого театру опери та балету, набув нового формату.
У прем’єрних вистав театру поряд з білоруськими співаками виступали запрошені солісти з Росії, Грузії, а також з України. Так, партію Герцога в опері «Ріголетто» з успіхом виконав соліст Одеського оперного театру Владислав Горай.
Заслужений успіх випав і на долю диригента постановника опери Леонкавалло «Паяци», талановитого представника української диригентської школи Віктора Плоскіни, який вже дев’ятий сезон здійснює музичне керівництво білоруським колективом і за ці роки сприяв суттєвому зростанню його художнього рівня. Новиною стало те, що на цей раз паралельно з основною оперною програмою вперше тут проходив масштабний Міжнародний різдвяний конкурс вокалістів.
Авторитетне журі конкурсу очолив генеральний директор Большого театру Білорусі Володимир Гридюшко. У його склад увійшли відомі білоруські музиканти, а також керівники оперних колективів і престижних вокальних змагань з різних країн, у тому числі генеральний директор Львівського національного академічного театру опери і балету імені Соломії Крушельницькій Тедей Едер. Величезний інтерес, який викликав І-й Мінський міжнародний різдвяний конкурс, підтверджується кількістю учасників першого туру. До Мінську приїхали більше ста п’ятдесяти молодих співаків з різних країн. Чималу долю склали серед них українські учасники цього серйозного змагання.
З гордістю можна говорити, що наші співвітчизники зайвий раз підтвердили, що Україна багата яскравими природними голосами. За словами учасника журі Віктора Плоскіни, умови конкурсу були досить суворими, у той час як кількість можливих претендентів на найвищі нагороди явно перевищувала заплановану цифру фіналістів. Тому, на його думку, деякі талановиті українські співаки не пройшли у третій тур, хоча їх потенціал виявився досить високим. Проте і серед одинадцяти учасників фіналу змагання, який носив красномовну назву «Молоді голоси світової опери», дипломи лауреатів одержали солісти Харківського театру опери та балету Ксенія Бахритдінова та Сергій Замицький, а лауреатом другої премії стала колишня солістка Донбас-опери Валентина Феденьова.
Військова агресія і політика зухвалих сепаратистів із так званої ДНР вимусили талановиту молоду співачку кинути рідне місто і стати біженкою, відчуваючи відповідальність за життя маленького сина. Її охоче взяли у трупу камерного музичного театру «Санкт-Петербург Опера». Однак вона не втрачає надії повернутися додому, у рідний театр, який виховав її і дав путівку у творче життя.
Специфіка цього вокального змагання полягала у тому, що фінальний тур передбачав виконання переможцями не окремих номерів, а оперних сцен у супроводі оркестру театру (диригент В’ячеслав Волич). Їх партнерами ставали при цьому досвідчені солісти мінського Большого театру. Так, Валентина Феденьова виконала сцену листа Тетяни з «Євгенія Онєгіна» Чайковського за участю Марини Аксьонової, яка виступила у партії Няні. А володар гран-прі, блискучий узбецький тенор Раміз Усманов провів з провідним мінським сопрано Анастасією Москвіною сцену Рудольфа і Мімі з опери Дж. Пуччіні «Богема».
Відомий білоруський співак Володимир Петров, який виступив у провідних партіях у оперних виставах форуму, одночасно майстерно підіграв у ролі Фігаро юній Розіні, володарці першої премії чарівній Марії Шабуні. Марії лише 22 роки, вона ще вчиться у Білоруській державній академії музики і вже зарахована до числа стажистів мінського оперного театру. Лише нещодавно залишив студентську лаву випускних Тбіліської державної консерваторії ім.. В. Сараджишвілі Лаша Сесіташвілі, який одержав третю премію і виступив у фінальному турі у партії Жермона у дуеті з Віолетою-Оленою Бундельовою. Всі володарі перших премій взяли також участь у гала-концерті, яким завершився V Мінський міжнародний Різдвяний оперний форум.
Автор: Марина Черкашина-Губаренко
Музикознавці: Марина Черкашина-Губаренко
Джерело: Газета "День"
|