Кирило СТЕЦЕНКО: "Проект "DRUM & BACH" - двері в майбутнє" | Music-Review Ukraine
Головна
Стаття
Кирило СТЕЦЕНКО:
Стеценко Кирило
Кирило СТЕЦЕНКО: "Проект "DRUM & BACH" - двері в майбутнє"
26 квітня 2018, четвер
Поширити у Facebook

Відомий український скрипаль і композитор, голова Київського міського об'єднання ВУТ "Просвіта" Кирило Стеценко у свій ювілейний день народження презентував у Колонній залі ім. М. Лисенка Національної філармонії України проект "DRUM & BACH". Про цей проект та про те, що йому передувало, наша розмова з паном Кирилом.

- Такий проект народжується не за один рік?

- Навіть не за одне десятиліття. Почав працювати над ним ще 1980го, а планую завершити через два роки. З цією програмою вже виступав у Кам'янецьПодільському національному університеті ім. Івана Огієнка, місті Хотині, Чернівецькій та Львівській обласних 
філармоніях, а ще один благодійний концерт відбувся за сприяння Київської "Просвіти" в Національному музеї літератури України. До речі, виступ у Львові, за пропозицією директора місцевої філармонії Володимира Сивохопа, відбувся саме 21 березня - у день 333річчя народження Йоганна Себастіяна Баха. А керівництво Національної філармонії України визначило датою концерту 11 квітня, що дивовижним чином збіглося з моїм днем народження.

Мета проекту - показати мультистилістичні обробки творів Баха. Кожен із представлених творів складається з 48 частин, і кожна частина має свій власний образний світ, жанр і традиції виконання. Щоб здійснити обробку, до кожної частини потрібно віднайти сучасний, але особливий стиль, який із нею органічно поєднується і водночас є неочікуваним.


- У чому полягала особливість концерту в Національній філармонії України?


- У Києві мені вдалося зіграти Сонату No1 та вибрані частини із трьох партит. Під час невеликої гастрольної поїздки Україною зі мною був лише Георгій Матвіїв (бандура), щоправда, у Львові до нас долучився контрабасист Сергій Федорчук. А в київському концерті брала участь команда з п'ятьох виконавців. Крім мене та бандуриста Г. Матвієва до проекту долучилися Назар Стець (контрабас), Сергій Хмельов (ударні) і Володимир Шпудейко (стептанець). У столиці ми показали повну програму мультистилістичних обробок.

Ці обробки поєднують танцювальні жанри барокової сюїти ХVІІ століття зі стилями сучасної популярної музики. Під час концерту глядачі можуть відчути, як поважна "алеманда" миттєво перетворюється на "блюз" чи "босанову", як вишуканий "ґавот" береться витанцьовувати "гопака" чи "реґґі", а весела "куранта" створює таку несподівану пару з американським "рокнролом", що навіть фуга вже сприймається, як "буґівуґі".


У концерті ми грали Сонату соль мінор та вибрані частини з трьох партит для скрипки соло. Загалом прозвучало 17 частин, з яких сім постали в нових аранжуваннях із такими назвами: "Втеча з пекла", "ФуґіВуґі", "Алленова", "Блюзанда", "Роканта", "Сарабанда в синґулярному просторі".


У Києві мені пощастило доволі якісно й успішно презентувати свій задум. Але він поки що був оприлюднений лише частково і в основних ідеях.


У кожній з сюїт кількість частин була трохи скорочена. Це пов'язано з психологією публіки, а також вимогами адміністрації філармонії. Адже концерт має тривати до двох годин з антрактом. Але головні частини все ж прозвучали.


Можливо, доведеться і надалі скорочувати кількість частин, аби мати можливість спілкуватися із залом, пояснювати сутність обробок, щоб слухачі були залучені до творчого процесу, аби зменшувати бар'єр між артистами й публікою. А публіка в Києві доброзичлива і ментально була готова до такого експериментального концерту. Мені це дуже сподобалося. І хоч за формою цей виступ був академічним, проте за змістом усі розуміли його незвичність. Цю програму можна показувати не лише у 
філармоніях, а й у нічних клубах, на стадіонах, джазових або рокових фестивалях. Вона не має меж щодо аудиторії. Моя мета - зацікавити молоду публіку і людей старшого віку, які живуть сучасним життям.

- Над чим працюватимете далі?

- Я офіційно презентував цей проект у столиці України і далі в мене є намір показувати його по всьому світові. Він має три фази свого розвитку. Спочатку потрібно завершити першу, яка є суто музичною.


Отже, в Києві ми показали 17 частин, а 7 з них було оброблено. Кожне аранжування здійснювалося в іншому стилі. Тепер мені, як аранжувальнику і композитору, доведеться здійснити ще 10 обробок. Так завершиться перший етап створення продукту, який можна показувати на музичних фестивалях та імпрезах сучасного мистецтва - всюди у світі, де виявлять інтерес до цього проекту.
Потім зможу перейти до другого етапу з використанням сучасного 
балету(contemporary ballet), в арсеналі якого є не лише класичні, а й народні, сучасні та вуличні танці. В такий спосіб ми через хореографію посилимо діалог сучасного глобального світу з бароковою культурою Європи XVII ст., зробимо його яскравішим та розмаїтішим. А на третьому етапі вживатимемо нові відеотехнології та модерні сценічні можливості оперних театрів.

- А чому саме Бах?

- Це видатний композитор, який у голові тримав Всесвіт, музичні традиції різних народів, душу кожної людини. Я люблю говорити про нього: "Другий після Бога". Бах справді був геніальним не лише у плані якості музики, а й став феноменом плідності. Створив стільки досконалої музики, що аби її тільки переписати, то звичайному переписувачеві нот не вистачило б життя. Він був таким довершеним професіоналом, що йому не потрібно було робити навіть чернеток для своїх творів. Він стоїть на вершині найвищої гори у світі Музики.


На концерті я намагався не загравати з публікою, не спрощувати Баха. Віднайшовши сутність певного твору, я прагнув лише посилити те, що резонує з духом і досвідом нашого часу.


- Фіналом та окрасою вечора стало великоднє привітання Й. С. Бахові та всім глядачам від Дитячого фольклорного театру "Дай Боже!".

- Це був також і подарунок на мій день народження, який вміщував у себе славу і звеличення Баха, а також звеличення і славу Ісусові Христові. З пропозицією, аби виступив цей колектив, до мене звернулася його мистецька очільниця Ольга Мельник.


Спочатку думали, як це зробити, аби програма українського фольклорного колективу гармонійно сполучалася з творами Баха. А виявилося - все просто, адже концерт відбувався на третій день Великодня. Юні артисти віншували Баха, якому нещодавно виповнилося 333 роки, віншували з Великоднем усіх глядачів. В українську обрядову стихію, яку створив "Дай Боже!", органічно вписався й бандурист Георгій Матвіїв.


Для мене був дуже важливим цей виступ дитячого колективу, адже діти - наше майбутнє. І свій проект мислю не як звіт про минуле. Значно важливіше показати перспективи і скрипкового мистецтва, і української культури у світі, а також зафіксувати зміни в стилі комунікацій між людьми й націями. Проектом "DRUM & BACH" прагну відчинити двері у майбутнє.


Спілкувався Едуард ОВЧАРЕНКО 


Виконавці: Кирило Стеценко
Джерело: Слово Просвіти



Інші:

Станція, або розклад бажань: друга прем’єра за тиждень
Проєкт «Спадок» спільно з Музеєм Ханенків представляє альбом романсів на тексти класиків і обробки народних пісень ХХ століття
Королева українського театру. Як Марія Заньковецька "поставила на місце" Росію ще в XIX столітті і відреклася від родини заради сцени
Актор та керівник головного столичного театру звернувся до українців за кордоном
У Києві відбулася світова прем’єра першої опери Бортнянського, яка вважалася втраченою
«Театральна вечірка non stop»
Закарпатський народний хор увійшов у свій 79-й концертний сезон і розпочав підготовку до 80-літнього ювілею
НОВАТОРСЬКА ОПЕРА-КАБАРЕ «ТГШ. ПОДОРОЖ У ЧАСІ»
ДО 100-РІЧЧЯ ВІД ДНЯ НАРОДЖЕННЯ КОРИФЕЯ УКРАЇНСЬКОГО ОПЕРНО-ХОРОВОГО МИСТЕЦТВА ЛЬВА МИКОЛАЙОВИЧА ВЕНЕДИКТОВА (1924 – 2017)
Станіслав Людкевич і Василь Барвінський, які не дали затихнути українській музиці
Духовність Центральної Європи в музиці: від Пендерецького до Пярта
Мистецтво неможливого
Пам’яті тої «Рути»
«Арсенал» Довженка в Берліні: Історія, яка резонує і через століття
Мельпомена Таврії
Зараз 11 наших людей у війську, - очільник Національної оперети Струтинський
Полон в росії замість фестивалю в США: музиканти з миколаївської 36-ї бригади перебувають у неволі
10 мудрих цитат легендарного актора Богдана Ступки про життя, любов та Україну
Ярослав та Інгігерда. Тисячолітня українсько-шведська історія кохання на фестивалі Bouquet Kyiv Stage- 16 серпня
”ВІД СЯНУ до ДОНУ”
Геніальний тенор
Змушували відкопувати тіла вбитих маріупольців: історія музиканта військового оркестру
Ukrainian Freedom Orchestra втретє зазвучить у світі
У музеї на Кіровоградщині діє виставка, присвячена ювілею відомого композитора і диригента
Опера «Тарас Бульба» лютого патріота Миколи Лисенка. Як її подати світові у час війни з росією?
Українсько-польські музичні мости Фонду “Pro Musica Viva”
ОПЕРА В ЕПОХУ ЗЛОДІЙСТВА
ЄВРОБАЧЕННЯ - МУЗИКА І НЕ ТІЛЬКИ
Правила ринку: агент Линів пояснив, чому диригенти виконують твори російських композиторів
В Мюнхені запрошують на «Страту» та «Дванадцяту ніч»
Національна опера України поставить оперу "Конотопська відьма"
Українська опера Chornobyldorf виборола Премію Королівського філармонічного товариства
А ви знали, що Шевченко міг би стати й відомим музикантом?
Премʼєри в імʼя Перемоги
ЛІТЕРАТУРА З МУЗИКИ, МУЗИКА З ЛІТЕРАТУРИ
«Незламні»: музичне послання українців у другу річницю початку повномасштабної війни
«Десять років чекаємо на перемогу»: історія оркестру, який двічі з дому вигнала війна
Найкращий концерт Кіровоградської філармонії - попереду. Він буде присвячений Дню перемоги!
Музичні інструменти змінили на автомати: історії артистів театру Одеси
Оновлений репертуар, літній фестиваль та інтерактивна "Ластівка Щедрика": майбутнє Івано-Франківської філармонії в баченні Володимира Рудницького
      © 2008-2024 Music-review Ukraine






File Attachment Icon
Kyrylo_Stetsenko_foto.jpg