Авторське право для композиторів: як побудувати цивілізований ринок? | Music-Review Ukraine
Головна
Новина
Авторське право для композиторів: як побудувати цивілізований ринок?
Швед Михайло
Авторське право для композиторів: як побудувати цивілізований ринок?
27 червня 2025, п'ятниця
Поширити у Facebook
Джерело: УКРНОІВІ

Проблеми виплат роялті композиторам, особливості співпраці авторів музики з організаціями колективного управління (ОКУ), захист авторських прав на онлайн-платформах - ці питання обговорили в стінах Національної філармонії України представники Українського національного офісу інтелектуальної власності та інновацій (УКРНОІВІ/ІР офіс), композитори і керівництво філармонії, яке й ініціювало важливу зустріч.

Від IP офісу на заході "Авторське право для композиторів: комерціалізація в умовах сьогодення" виступили:
Любов Майданик, заступниця директора;
Дмитро Дорошенко, начальник відділу розвитку креативних секторів економіки.
Під час зустрічі автори поділилися досвідом щодо співпраці з українськими і іноземними ОКУ, проблемами некоректного ставлення деяких установ до виплат роялті, баченням щодо змін в законодавстві про авторське право.

"Питання авторських прав є нагальним у композиторській творчості. І нам дуже хочеться, щоб кожен автор, кожен композитор в Україні був захищеним, відстоював свої права. А ми, як ви знаєте, - законослухняні платники роялті, і намагаємося робити все, щоб філармонія працювала в цьому плані прозоро", - звернувся до присутніх директор Національної філармонії України Михайло Швед.

Учасники зустрічі звернули увагу на окремі питання, пов'язані з проблемами щодо виплат авторської винагороди композиторам, що виникають з іншими концертними організаціями в Україні.

Представники IP офісу та митці обмінялися думками щодо можливих варіантів вирішення подібних ситуацій.

"Питання виплати авторської винагороди часто потребує випрацювання всередині кожної креативної індустрії єдиної позиції, яка дозволить диктувати користувачу свої умови. На сьогодні ми бачимо позитивну динаміку у підвищенні обізнаності як автора щодо його прав, так і користувача музики щодо поваги до композитора.

Це означає, що вже є серйозні кроки у розбудові єдиної системи, в якій всі учасники будуть однаково дотримуватися принципів справедливості і чесності перед собою і автором", - зазначила Любов Майданик.

Дмитро Дорошенко, висвітлюючи особливості співпраці композитора та ОКУ, підкреслив: "Загалом світова система авторського права "не заточена" під те, щоб композитор отримував повний обсяг роялті: комісія ОКУ чи подвійна комісія, якщо винагороду збирає іноземна ОКУ, видавнича частка, податки - все це може суттєво знижувати долю роялті, і до цього потрібно бути готовим.

Проте саме співпраця з ОКУ досі залишається найефективнішим способом для композитора, аби отримати свою винагороду. При цьому на сьогодні сформувався запит від ринку - ретельніше ставитися до своїх майнових авторських прав і не передавати права на одні й ті самі твори одразу кільком ОКУ.

Така практика створює плутанину й ускладнює роботу як користувача, тієї ж філармонії, так і автора, і ОКУ".

ПІд час зустрічі митці, які протягом 2,5 годин брали участь у дискусії, відзначили, що на сьогодні саме Національна філармонія України на чолі з Михайлом Шведом формує цивілізований підхід до виплати роялті композиторам.

Таким чином, в сфері камерної музики вже задані орієнтири для побудови порядних відносин між учасниками ринку.

Продовження обговорення із залученням представників як ОКУ, так і користувачів заплановане вже на прийдешню осінь.


Автор: Олексенко Олексій
Діяч мистецтв: Михайло Швед
Джерело: УКРНОІВІ



Інші:

У Сумах зіграють "Оду стійкості" - концерт, який ініціювали військові 5-ї штурмової бригади
У Швеції вчетверте пройде фестиваль "Українська весна"
18-річний музикант з аутизмом та його ансамбль зібрали понад 250 тисяч гривень на ЗСУ
Австралія вшановує жінку-композиторку класичної музики
Твори Федора Якименка лунали у Німеччині
Цикл концертів «Бах: Звук і сенс»
УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ Про присудження Національної премії України імені Тараса Шевченка
Британське музичне видання опублікувало інтерв`ю з органісткою з Рівного
Відбулася презентація видання "Кобзар" Тараса Шевченка композитора Владислава Заремби
Центр Кеннеді продовжує втрачати співробітників: директорка Національного симфонічного оркестру йде у відставку
Міжнародний фестиваль майстрів мистецтв імені Святослава Ріхтера
Музиканти оркестру "Київ-Класик" виконають на Майдані концерт-нагадування про 4 роки великої війни
Кіровоградська обласна філармонія: мистецтво, що тримає тил
Ігоря Муравйова обрали генеральним директором Львівської національної філармонії
Симфонію Саратського в Органному залі запише Радіо Культура
У Галереї органного залу відкривається виставка про хор “Гомін”
Які прем'єри українські театри покажуть весною 2026
Березень під знаком Баха
130 років тому, 3 березня 1896 року на Катеринославщині народився знаменитий оперний співак Іван Сергійович Паторжинський
Камерний оркестр Бахмутського коледжу імені Івана Карабиця повернувся з міжнародного туру
Парламент пропонує запровадити День української музики
Новий сезон культурного проєкту Kyiv Art Sessions стартує з благодійного туру камерного хору "Київ" у Британії та Франції
Баяніст з Полтавщини перегнав в Україну вже 58 "швидких"
В Одесу везуть Травіату в постановці Раду Поклітару
“Симфонія тривалістю в життя” — оркестр “Філармонія” продовжує проєкт
У столиці визначили кандидатів на здобуття Мистецької премії «Київ» у 2026 році
Березень у домі Соломії Крушельницької: програма подій та щоденні екскурсії
Конкурс на здобуття Премії імені А.Ф. Шекери у 2026 році
Дайджест подій на березень 2026 року в Національній філармонії України
Зустрічайте весну разом з Національною оперою України!
Відчути подих весни запрошує Львівський органний зал
Український диригент Роман Кофман помер за кілька місяців до свого 90-річчя
У Полтаві вшанують композитора, чию могилу вважали втраченою пів століття
У Львові презентували мистецький проєкт «Україна стоїть! Україна бореться! Україна молиться!»
Виставковий проєкт «Весна. Жіночі імена бойчукізму» в Українському Домі
Нова програма про монументалістів «Мистецтво, що проходимо повз» на Суспільне Культура
Український інститут оголошує 2026-й Роком Федора Якименка
Ноти перетворили на цифрові формули: вчені зрозуміли, як мозок запам’ятовує улюблену музику
Помер знаний волинянин та керівник оркестру «Кантабіле» Товій Рівець
Фестиваль "Українська весна" (European Festival: Ukrainian Spring) оголосив програму цьогорічних подій у Швеції
      © 2008-2026 Music-review Ukraine