|
80-ті роковини Голодомору. "Реквієм" Джузеппе Верді у Львівській філармонії
22 листопада 2013, п'ятниця
Поширити у Facebook
Щороку наприкінці листопада ми вшановуємо пам'ять загиблих від страшних голодоморів, які забрали життя мільйонів людей.
Небачена трагедія світового масштабу завдала непоправних втрат Україні.
Львівська філармонія цьогоріч, 23 листопада о 18:00, вшанує пам'ять загиблих від голоду твором відомого італійського композитора Джузеппе Верді «Реквієм».
Цей твір став одним з найвизначніших зразків жанру Реквієму за всю історію музики, і один з найскладніших до виконання, адже дуже насичений.
Верді – прекрасний оперний композитор, а це означає, що більшість фрагментів «Реквієму» написано для солістів з оперним розмахом.
У пам’ятному вечорі візьмуть участь солісти Львівського національного академічного театру опери та балету імені Соломії Крушельницької заслужена артистка України Світлана Мамчур та Тетяна Вахновська, соліст Астраханського державного театру опери і балету Роман Корен, соліст Королівського оперного театру Данії Пер-Андерс Гедлюнд, а також хорові колективи: Галицький академічний камерний хор, Камерний хор «Глорія». Академічний симфонічний оркестр Львівської філармонії виступить під диригуванням Іллі Ступеля.
Для кожного композитора, від Моцарта до Скорика, від Брамса до Сильвестрова, Реквієм — це особлива сфера музичного вислову. Тут композитор звертається до однієї з найбільш трагічних, і одночасно найбільш універсальних тем: теми переходу людської душі у вищий світ. «Вічний спокій даруй їм, Господи» — так перекладаються із латинської слова «Requiem aeternam dona eis, Domine».
Нерідко композитора спонукає до написання Реквієму якась трагічна подія, що відбулась у його житті. Задовго до написання Реквієму Джузеппе Верді пережив важку трагедію — смерть двох дітей та, невдовзі, дружини, яка була ще зовсім молодою. Комічна опера, яку композитор писав на замовлення в цей складний для нього період, зазнала цілковитого провалу на прем'єрі... Минули роки... На цей час уже автор багатьох опер, Верді пише Реквієм в пам'ять про друга, італійського поета Алессандро Мандзоні, який загинув у 1843 р.
Як зазначає генеральний директор філармонії Володимир Сивохіп, цей твір «вражає своєю глибиною, динамікою та драматизмом. Джузеппе Верді широко використовує в «Реквіємі» енергійні ритми, піднесені мелодії і драматичні контрасти, подібно до того, як він робив це в операх, щоб виразити сильні емоції, що йдуть від тексту. І мені видалося, що він буде передавати той трагізм, який пережив український народ у часи голодомору».
Жодна музика не здатна передати, якою жахливою трагедією був для України Голодомор. Але лише музика здатна забезпечити людині безпосередній доторк до сфери /sacrum/, і тим самим допомогти людській душі зцілитись, щоб більше ніколи не допустити таких жахливих речей, які відбулись у двадцятому сторіччі.
Автор: Ольга Максим’як
Колективи: Камерний хор "Глорія", Галицький академічний камерний хор, Академічний симфонічний оркестр Львівської філармонії
Виконавці: Світлана Мамчур
Диригенти: Ілля Ступель
Концертна організація: Львівська обласна філармонія
Концертний зал: Великий зал Львівської національної музичної академії ім. М. В. Лисенка
Джерело: Львівська філармонія
|