Музичне приношення Олені Зінькевич… | Music-Review Ukraine
Головна
Стаття
Музичне приношення Олені Зінькевич…
Національний ансамбль солістів
Матюхін Валерій Олександрович
Зінькевич Олена
Музичне приношення Олені Зінькевич…
29 березня 2011, вівторок
Поширити у Facebook

 Олена ЗінькевичНа сторінках газетної преси головними героями частіше усього виступають виконавці різної професійної масті, рідше – диригенти, ще рідше – композитори, але зовсім рідко увага приділяється критикам-музикознавцям.

Об'єктив, спрямований на кого-небудь із цієї братії, – надзвичайний випадок.

Воно й зрозуміло, бо в кожного своя функція: хтось пише музику, хтось її виконує, а хтось інформує читачів про музичні події.

Тим більше, що з погляду тих, хто музику створює і грає, тобто композиторів і виконавців, музикознавець, прямо скажемо, незрозуміла спеціальність.

Однак таку думку вже давно потрібно віднести до розряду неосвічених суджень, тому що музикознавець – нині статусна професія, і в цьому цеху зустрічаються цікаві особистості.

Саме про критика-музикознавця й піде мова, тим більше що привід слушний – ювілей.

Гадаю, не помилюся, якщо скажу: ім'я Олени Зінькевич, котра нещодавно відзначила своє «остаточне повноліття» (70!), знайоме багатьом, – колегам-науковцям, студентам і, звичайно ж, читачам.

У житті наша ювілярка відчуває постійний цейтнот: пише наукові праці, виступає з доповідями й лекціями на численних міжнародних симпозіумах і конференціях, готує публікації для відомих вітчизняних та іноземних видань.

Не будемо перераховувати всі регалії нашої героїні, їх, повірте, у неї чимало. І не заглиблюватимемося в біографічні подробиці, аби нудно викласти основні віхи життєвого і творчого шляху, а сфокусуємо увагу на самому ювілеї, точніше, на його святкуванні.

Урочистості розгорталися за логікою й формою диптиха: 14 листопада «Київська камерата» з диригентом Валерієм Матюхіним присвятила Олені Зінькевич концерт, а 16 листопада на честь і під власним патронатом ювілярки пройшла «неформатна», вірніше, «весела» конференція, тема якої красномовніша за будь-які слова: «Музикознавець – це звучить...»

Справді, музикознавець звучить, бо йому нічого іншого, як звучати у пресі чи на публіці, не залишається. Але ось що з’ясувалося: у жодному фундаментальному й авторитетному тлумачному словнику не розшифровується специфіка цієї професії. І тільки в якомусь одному довіднику Олені Зінькевич (вона була першою доповідачкою) усе-таки вдалося віднайти абсурдне визначення: «Музикознавець – це музикант, що спеціалізується в галузі музикознавства». От роз'яснили, так роз'яснили! Це формулювання, мабуть, і спонукало київських професорів-музикознавців до обговорення теми в жартівливому тоні. У цілому ж дискусія мала характер рекреаційного дійства, яке чимось нагадувало різдвяний капусник із піснями, віршиками, жартами.

Утім конференція була свого роду післямовою, або післязвуччям. Основною ж акцією ювілейного свята став концерт у Малому залі Національної музичної академії України імені Петра Чайковського. Точніше, не концерт у традиційному розумінні, а своєрідне концертне дійство, що розігрувалося за законом триєдності – події, часу й місця, як у класицистичній драмі. Та й вибір героя-виконавця, тобто оркестру «Київська камерата», не був випадковим.

Саме тут себе виявив основний закон нашого буття, котрий, за визначенням ювілярки, є «чистою речовиною» дружби – багаторічної творчої і людської, початок якої сягає далеких 1970-х. Тоді «Камерата» ще не була Національним ансамблем солістів і навіть не звалася «Камератою». Камерний ансамбль, яким від перших років існування керував Валерій Матюхін, працював при Спілці композиторів України на умовах антрепризи. От тоді й склався творчий тандем «Камерати» з Оленою Зінькевич. Разом із колективом вона об'їздила безліч міст колишнього Радянського Союзу, презентуючи програми з творів на той час молодих і перспективних українських композиторів – Євгена Станковича, Валентина Сильвестрова, Івана Карабиця, Ярослава Верещагіна, Олега Ківи та інших.

Отже, нинішня концертна імпреза стала своєрідним «музичним приношенням» ювілярці. Прозвучали блискучо-віртуозна «Серенада» для струнних Петра Чайковського, ніжний «Ноктюрн» для струнних Олександра Бородіна, найтихіші, рафіновані «Миттєвості поезії й музики» Валентина Сильвестрова, новий, прем'єрний твір Євгена Станковича «Dictum-2», написаний спеціально для Олени Зінькевич із присвятою їй, і яскраві обрядово-ярмаркові, з присмаком скомороства «Російські сезони» Леоніда Десятникова.

І хоч у цілому концертна програма мала деякі огріхи, зокрема, була концептуально строкатою і тривалою (майже дві години без антракту), але така доля більшості поздоровних акцій. Адже будь-який ювілей – це стоп-кадр у нашій метушливій життєвій круговерті. І спрямований він, насамперед, на нас самих.

Матеріал надано редакцією журналу «Музика»


Автор: Анна Луніна
Фото: Сергій Пірієв
Колективи: Національний ансамбль солістів "Київська камерата"
Диригенти: Валерій Матюхін
Музикознавці: Олена Зінькевич
Концертний зал: Малий зал Національної музичної академії
Джерело: Журнал "Музика"



Інші:

Станція, або розклад бажань: друга прем’єра за тиждень
Проєкт «Спадок» спільно з Музеєм Ханенків представляє альбом романсів на тексти класиків і обробки народних пісень ХХ століття
Королева українського театру. Як Марія Заньковецька "поставила на місце" Росію ще в XIX столітті і відреклася від родини заради сцени
Актор та керівник головного столичного театру звернувся до українців за кордоном
У Києві відбулася світова прем’єра першої опери Бортнянського, яка вважалася втраченою
«Театральна вечірка non stop»
Закарпатський народний хор увійшов у свій 79-й концертний сезон і розпочав підготовку до 80-літнього ювілею
НОВАТОРСЬКА ОПЕРА-КАБАРЕ «ТГШ. ПОДОРОЖ У ЧАСІ»
ДО 100-РІЧЧЯ ВІД ДНЯ НАРОДЖЕННЯ КОРИФЕЯ УКРАЇНСЬКОГО ОПЕРНО-ХОРОВОГО МИСТЕЦТВА ЛЬВА МИКОЛАЙОВИЧА ВЕНЕДИКТОВА (1924 – 2017)
Станіслав Людкевич і Василь Барвінський, які не дали затихнути українській музиці
Духовність Центральної Європи в музиці: від Пендерецького до Пярта
Мистецтво неможливого
Пам’яті тої «Рути»
«Арсенал» Довженка в Берліні: Історія, яка резонує і через століття
Мельпомена Таврії
Зараз 11 наших людей у війську, - очільник Національної оперети Струтинський
Полон в росії замість фестивалю в США: музиканти з миколаївської 36-ї бригади перебувають у неволі
10 мудрих цитат легендарного актора Богдана Ступки про життя, любов та Україну
Ярослав та Інгігерда. Тисячолітня українсько-шведська історія кохання на фестивалі Bouquet Kyiv Stage- 16 серпня
”ВІД СЯНУ до ДОНУ”
Геніальний тенор
Змушували відкопувати тіла вбитих маріупольців: історія музиканта військового оркестру
Ukrainian Freedom Orchestra втретє зазвучить у світі
У музеї на Кіровоградщині діє виставка, присвячена ювілею відомого композитора і диригента
Опера «Тарас Бульба» лютого патріота Миколи Лисенка. Як її подати світові у час війни з росією?
Українсько-польські музичні мости Фонду “Pro Musica Viva”
ОПЕРА В ЕПОХУ ЗЛОДІЙСТВА
ЄВРОБАЧЕННЯ - МУЗИКА І НЕ ТІЛЬКИ
Правила ринку: агент Линів пояснив, чому диригенти виконують твори російських композиторів
В Мюнхені запрошують на «Страту» та «Дванадцяту ніч»
Національна опера України поставить оперу "Конотопська відьма"
Українська опера Chornobyldorf виборола Премію Королівського філармонічного товариства
А ви знали, що Шевченко міг би стати й відомим музикантом?
Премʼєри в імʼя Перемоги
ЛІТЕРАТУРА З МУЗИКИ, МУЗИКА З ЛІТЕРАТУРИ
«Незламні»: музичне послання українців у другу річницю початку повномасштабної війни
«Десять років чекаємо на перемогу»: історія оркестру, який двічі з дому вигнала війна
Найкращий концерт Кіровоградської філармонії - попереду. Він буде присвячений Дню перемоги!
Музичні інструменти змінили на автомати: історії артистів театру Одеси
Оновлений репертуар, літній фестиваль та інтерактивна "Ластівка Щедрика": майбутнє Івано-Франківської філармонії в баченні Володимира Рудницького
      © 2008-2024 Music-review Ukraine






File Attachment Icon
110219_751.jpg