Король розважається... | Music-Review Ukraine
Головна
Огляд
Король розважається...
Лукашев Володимир Анатолійович
Король розважається...
14 серпня 2016, неділя
Поширити у Facebook

Нещодавно в культурно-мистецькому житті столиці сталася значна подія - в Оперній студії Національної музичної академії імені П. І. Чайковського відбулась прем’єра всесвітньо відомої опери Дж. Верді «Ріґолетто» (режисер-постановник - народна артистка України, доцент Ірина Даць, диригент-постановник - народний артист України, лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка, професор Василь Василенко, творчий керівник проекту - народний артист України, професор Володимир Лукашев).

Нове прочитання класичного оперного шедевру італійського композитора, поставленого впер­ше в 1851 році у Венеції, не залишило жодного слухача байдужим до драматично загострених ситуацій і трагічних переплетінь доль персонажів музичної дра­ми за п’єсою В. Гюго «Король розважається». Режисеру І. Даць вдалося пере­дати власний символічно-модерністський задум сценічного втілення, порівнявши поведінку персонажів із грою в карти (адже, за сюжетом В. Гюго і лібрето Ф. Піаве, найбільші захоплення Герцога - жінки та картярські забави). За словами І. Даць, «Ріґолетто вступив у небезпечну гру, яку можна порівняти з азартом гри в карти. Але виграти він міг лише в парі з «тузом» - Герцогом, а в поєдинку з ним - приречений на фа­тальний програш». За задумом постановника, блазень-горбун Ріґолетто поданий як Джокер, Герцога-залицяльни- ка відображено в постаті чирвового туза, бандита і вбивцю Спарафучіле - хрестового туза, а Монтероне та його прокляття - це туз пік. Програш Ріґо­летто пов’язано з покаранням за його страшні вчинки - підтримку розбещеного Герцога Мантуанського у викраденні дівчат та жінок, глум над стражданнями Монтероне і графа Чепрано.

Досить цікавим символом у новій постановці стало дзеркало, що відображає вчинки головних героїв. У першій дії дзеркало відбиває ставлення бідного, горбатого блазня до навколишнього світу, зокрема до молодого, здорового, красивого і багатого Герцо­га. У другій дії придворні показують у дзеркалі самого страждаючого Ріґолетто, насміхаючись над ним. У фіналі ж воно віддзеркалює повернення прокляття Монтероне.

Ще одним символістським прийомом стало використання подвійного крісла: з одного боку на ньому сидів Герцог, а з іншого - Ріґолетто, який підслуховував бесіди і міг відповісти замість свого повелителя.

Застосування у декораціях колон теж мало свій задум: у першій і другій діях пишні колони уособлювали символ влади і багатства, у другій картині першої дії були відгородженням чи­стого душевного особистого світу Джильди від оточуючого світу, а в третій - сірі та скошені - стали символом загибелі усіх надій на майбутнє.

Найголовнішою запорукою успіху вистави стала високопрофесійна гра всіх персонажів опери, які не тільки до­бре виконували свої вокальні партії, а й передали почуття, переживання і поведінку героїв. Особливе враження справила гра талановитого соліста Театру опери та балету для дітей та юнацтва й соліста Оперної студії НМАУ Олексія Жмуденка, який до найтонших нюансів відтворив образ головного героя опери - Ріґолетто. Варто згадати, що кілька де­сятиліть тому цю ж партію на цій же сцені блискуче виконував його батько - заслужений артист України Віталій Жмуденко. Їм обом властива художня та вокальна досконалість, реалістичність та правдивість передачі як драма­ тично-трагедійного, так і світлоліричного характерів у різні моменти дії. У новітніх прем’єрних виставах Олексій Жмуденко яскраво передав психологічну складність образу Ріґолетто, в душі якого переплелися почуття сарказму, гніву, ненависті та прихованої любові й турботи про найдорожче - доньку.

Усі виконавці допомогли розкрити надзвичайно загострені конфліктні протиріччя опери, передати людські почуття в їхній індивідуальній формі, знайти потрібні засоби художньої ви­разності для відтворення правди почуттів сценічно-музичної драми Дж. Верді.

Трепетно-ніжний образ улюбленої доньки Ріґолетто Джильди поетично тонко відтворила на сцені заслужена артистка України, солістка Національної опери України імені Т. Шевченка та Оперної студії Зоя Рожок. Їй вдалося глибоко відчути ліризм, драматизм і трагізм ситуацій своєї героїні, яка принесла себе в жертву коханню.

Слід відзначити і виконавців партії Герцога. Це - заслужений артист Украї­ни Микола Шуляк та соліст Оперної сту­дії Роман Походня. В розкритті образу красенязалицяльника відтворився зовнішній блиск і духовна пустота гульвіси без глибоких переживань і думок.

Яскраво проявили себе й інші персонажі опери: Спарафучіле – Василь Колибаб’юк, Маддалена - Ксенія Ніколаєва, Джованна - Олена Кумановська, Граф Монтероне - Андрій Чаков.

Приємно вразив хор, який не просто співав і перебував на сцені, а був дійовою особою в розкритті драматургії й сюжету опери, показавши професійну майстерність і здатність перевтілюва­тися в оперних персонажів.

На рідкість злагоджено грав оркестр під орудою В. Василенка, передаючи задуману композитором драматургічну роль, що активно втручається в сценічну дію опери. Так, сцена бурі в останній дії є не тільки зображальною картиною: вона доповнює і розвиває драму почуттів героїв вистави. Навіть деякі маленькі «накладки» в оркестрі не завадили відчути високу професійну майстерність нового прочитання цієї складної музично-сценічної драми геніального італійського композитора Дж. Верді.

Безперечно, дана постановка опери «Ріґолетто», реалізована за підтримки Посольства Італійської Республіки в Україні, надовго ввійде до репертуару Оперної студії НМАУ імені П. І. Чайковського і займе достойне місце в іс­торії як всієї музичної культури, так і академії зокрема.


Автор: Ірина Шестеренко
Діячі мистецтв: Володимир Лукашев
Навчальний заклад: Національна музична академія України ім. П.І. Чайковського
Джерело: Культура



Інші:

Вперше в Одесі: філармонія представила Суму часу та Пісню без слів
«Пригоди Орфея» - французько-українська постановка в Національній опереті України
Дві українські організації в Чехії відзначили ювілеї своєї діяльності
В театрі Франка резентували виставу "Шевченко 2.0"  Харківського академічного театру імені Тараса Шевченка "Березіль".
Відбувся перший концерт нового проєкту від INSO-Львів на сцені Barvy Hall
Концерт «Польська музика в Україні» ансамблю солістів «Київська камерата» під батутою польсько-українського маестро Романа Реваковича
Обговорення дезінформації: показ фільму «Zinema» та дискусія з міжнародними експертами в Торонто
Камерна опера “Русалонька” у “Малярці”
Завершився проєкт з оцифрування кіноархіву «Національної кінематеки України»
У херсонському укритті відбулась прем’єра моновистави
У Венеції оперою GAIA-24 закрили публічну програму Українського павільйону
Композитор зіграв концерт на російській ракеті, компоненти якої замінили на струни
“Вечір аргентинського танго”
У Києві відбувся концерт із нагоди 85-річчя композиторки Лесі Дичко
Рефлексії про втрачене та мрії про майбутнє
Французький віртуоз без нот на відкритті XIV Міжнародного львівського органного фестивалю
У Херсонському укритті провели обряд ворожіння
«Трубадур» – нова версія класики
«Король Артур» від Open Opera Ukraine: у пошуках героїв, сенсів та актуальних меседжів
“Ці діти ще не раз повернуться до концертного залу”
Обʼєднані сакральною спадщиною
Одеська опера тріумфально провела IX Міжнародний фестиваль мистецтв «Оксамитовий сезон в Одеській опері»
У Херсоні показали осінню терапію
Камерний оркестр імені Дмитра Ахшарумова виступив під орудою польського диригента
Зшивання країни нитками культури
Доступний театр: додатки Earcatch і Subcatсh презентували в Національній опереті України
Мікс жанрів
У Харкові пройшов фестиваль "Арфові Барви 2024: акустика та цифрові технології"
Сьогодні на Одещині відкривається міжнародний органний фестиваль ім. Теофіла Ріхтера
Віват, Схід Опера!
В Україні вперше пройшли концерти кримськотатарської симфонічної музики
Веселе хуліганство, але з тонким смаком
Післямова до фестивалю «Два дні й дві ночі нової музики»
Херсонці відвідали музично-терапевтичну програму
Символи війни у творах українських композиторок
Музика австрійського композитара, автора понад ста симфоній, звучала в чернігівській філармонії
Житомирська філармонія відкрила новий сезон виступом симфонічного оркестру з Черкас та столичного квартету тенорів
Національний президентський оркестр виступив у Кропивницькому з благодійним концертом 
У Львівському органному залі тріумфально прозвучав Гімн Незламності українців
З нагоди Дня міста незламний Харків вітали світові оперні зірки. Людмила Монастирська та Олег Злакоман заспівали у великому концерті «Хариків об’єднує серця!»
      © 2008-2024 Music-review Ukraine