|
На фестивалі Чайковського і Надії фон Мекк французький органіст виступав у вишиванці
19 травня 2015, вівторок
Поширити у Facebook
Зозулине «ку-ку», посвист вітру чи навіть дзвін кришталика у люстрі... Великий композитор українського походження Петро Чайковський зізнавався, що у Браїлові він знаходив музичні теми у різноманітних звуках. П’ять разів він гостював тут у свого “безцінного друга”, меценатки баронеси Надії фон Мекк. Правда, за життя вони жодного разу не зустрілись, спілкувались листуванням. Але їхня дружба подарувала всьому світу безсмертні музичні шедеври.
Цього року традиційний ХІІІ фестиваль Чайковського і Надії фон Мекк під лозунгом “Мистецтво заради миру” був особливим. По-перше, відкриття фестивалю практично співпало зі святкуванням 70-ї річниці Перемоги над фашизмом у Європі. Частину коштів, як і раніше, дирекція фестивалю перерахувала до Фонду підтримки Збройних Сил України. По-друге, 7 травня виповнилось 175 років з дня народження Чайковського, а по-третє, місто Браїлів теж відзначає круглу дату — 575-річчя з дня заснування.
На музичний форум у Вінницю приїхали відомі колективи і окремі виконавці з різних куточків України та Європи. Фестиваль відвідали автори проекту “Мистецькі експозиції” з Києва, музиканти, художники, творча еліта.
-Україна сьогодні на слуху у всіх. Проте ми ще не навчились позиціонувати себе як талановитих самодостатніх митців і заявляти про це на повний голос, - сказали автори проекту “Мистецькі експозиції”. - Проект дебютував із Ужгорода та Глухова, але ми вирішили добратись до кожного чарівного куточка України. Зокрема, Вінниця може пишатись красою Браїлова, де Петро Ілліч Чайковський відпочивав душею і писав прекрасну музику.
Урочисто відкрив фестиваль Заслужений академічний зразково-показовий оркестр Збройних Сил, який є постійним учасником військових парадів, державних, професійних та мистецьких заходів, які проводяться у столиці України. А перед цим військові музиканти виступили перед бійцями, що лікуються у Вінницькому військовому госпіталі.
Шість днів підряд з 10 до 15 травня у Вінниці звучала чудова музика. Струнний квартет Національної філармонії України «Caprice Classic» подарував вінничанам «Вальс квітів» та «Неаполітанський танець» Чайковського, а ще - твори Вівальді, Баха, Рахманінова, Дебюссі, Шопена... Традиційний проект "Музика в монастирських мурах" продовжив відомий французький органіст Жан-Марі Леруа.
-Жан-Марі називає себе українським націоналістом французької національності, він на свій концерт прийшов у вишиванці, - посміхаючись, розповідав заслужений діяч мистецтв України Георгій Курков, керівник академічного камерного оркестру “Арката”. - Він нагороджений орденом Драгоманова за участь у Чорнобильських концертах, а його дружина захоплюється вишиванням українських візерунків.
Георгій Курков відзначив професійний виступ квартету дерев'яних духових інструментів "Гальярда" і здібного київського піаніста Іллі Зуйка. Твори російських композиторів вони виконували прямо у кабінеті Надії фон Мекк у Браїлові.
-В цьому році я запросив до співробітництва одного з найвідоміших сучасних віолончелістів — Дениса Северина, професора Вищої школи музики із Швейцарії. Він, до речі, перед концертом подарував гарний професійний смичок юній віолочелістці Дар'ї Ткачук, яка перемогла у конкурсі “Жмеринський камертон”. Вона в нього проходила майстер-клас і, сподіваюсь, в майбутньому дівчина стане музичною зіркою першої величини, - сказав Георгій Курков.- На моє запрошення відгукнулись вокалісти — двоє співаків із Китаю, співачка з Еквадору і молодий хлопець з Вірменії. Вони так душевно виконували романси Чайковського російською мовою, що публіка була у захваті, руки відбивала у аплодисментах. Своїх музикантів я рідко хвалю, але під час фестивалю оркестр “Арката” грав прекрасно, натхненно.
Любителі класичної музики дякували за виступи солістам Вінницької філармонії заслуженій артистці України Ірині Швець, Володимиру Полторацькому, Наталі Лановенко, київській піаністці Іннессі Порошиній.
У рамках проекту "Об'єднаємо мистецтвом Україну" камерно-інструментальний ансамбль "Угорські мелодії" презентував чарівні наспіви угорської і словацької музики. А з Днем Європи вінничан вітали симфонічний оркестр Тернопільської обласної філармонії і лауреат Міжнародного конкурсу ім. Чайковського — молодий український піаніст Дмитро Оніщенко.
Концерти ХІІІ фестивалю Чайковського і фон Мекк пройшли не тільки у Вінниці, але й у Хмільнику, Барі, Жмеринці, Тульчині, Крижополі.
Автор: Ірина ЗОНОВА
Колективи: Камерний оркестр "Арката", Симфонічний оркестр Тернопільської обласної філармонії
Виконавці: Дмитро Онищенко
Концертна організація: Вінницька обласна філармонія
Концертний зал: Концертний зал Вінницької обласної філармонії
Конкурс (фестиваль): Міжнародний фестиваль ім. П. Чайковського та баронеси Надії фон Мекк
Джерело: 33kanal.com
|