“Файний Франко Ф’южн” | Music-Review Ukraine
Головна
Новина
“Файний Франко Ф’южн”
Гданський Сергій
Національний президентський оркестр
Поліщук Тетяна
“Файний Франко Ф’южн”
25 червня, вівторок
Поширити у Facebook

Так називається спільний творчий проєкт співочих артистів Національного театру ім. І. Франка та музикантів Президентського оркестру України. Концерт відбудеться 28 червня о 19.00 у Парку імені Тараса Шевченка (вхід вільний).

На сцені виступлять понад 100 талановитих музикантів та артистів, які презентують музичне шоу, яке поведе слухачів у незабутню мандрівку в пошуках сенсів, що об'єднують наші серця, водночас підкреслюючи національну самобутність і унікальність.

У програмі лунатимуть українські й кримськотатарські традиційні старовинні наспіви, авторські композиції на основі фольклорного мелосу Сергія Гданського, Олександра Кохановського, Сусанни Карпенко, Станіслава Мороза, джазові імпровізації на теми українських народних пісень.

Нагадаємо, що прем’єра проєкту «Файний Франко Ф'южн» відбулася 24 листопада 2022 року на Камерній сцені Національного театру ім. І. Франка й з того часу й до нині відбувалася з аншлагами.

- Ця імпреза у постановці Давида Петросяна стала творчим продовженням музично-патріотичного проєкту «Пісні Незламних», який був презентований у кінці травня 2022 року на YouTube-каналі Національного театру імені Івана Франка. Тоді драматичні актори виконували свої авторські пісні, написані у перші місяці повномасштабної російсько-української війни, а також пісні, що дійшли до нас ще з часів українського визвольного руху, - нагадала Сусанна КАРПЕНКО, головна хормейстерка Національного театру імені Івана Франка. - Ми вирішили, що митці, попри війну, не повинні мовчати, і запропонували створити музичну проєкцію.

Записали кілька роликів, виставили їх на YouTube. Попрацювали з піснями, які актори-франківці самі написали. Зокрема, то були авторські композиції Михайла Кукуюка, Михайла Матюхіна, Катерини Артеменко. Лунали й народні пісні періоду українських визвольних змагань.

До речі, деякі з таких пісень свого часу нам вдалося записати разом із колективом «Божичі» на Заході України у рамках експедиції «Стежками УПА»… Це й стрілецькі, повстанські, солдатські, козацькі пісні. Нагадаю, мелодії деяких українських пісень були нахабно привласнені радянською владою та видані за видатний доробок Спілки композиторів СРСР. Тобто репертуарний спектр проєкту – розмаїтий: від давніх зразків до авторських композицій наших сучасників.
Перша спроба виявилась вдалою, і це надихнуло продовжувати наші творчі експерименти. З «Пісень Незламних» народився концерт, який сподобався глядачам. Дирекція нашого театру запропонувала продовжувати працювати в цьому напрямку …

Спочатку ми хотіли зробити суто фольклорний концерт. Але я порадилась із колегою, головним диригентом Театру імені Івана Франка Олександром Кохановським, і ми подумали, що коли франківцям дозволять працювати без обмежень, то було б класно сформувати ще й джазову програму...
«Файний Франко Ф'южн» став наступним нашим проєктом, у якому ми об‘єднали зусилля й створили мікс: фолк, джаз і рок. Усе народжувалося поступово і реалізовувалось по можливості. Ми включили твори, які так чи інакше пов‘язані з війною – солдатські та рекрутські пісні, які не тільки оплакують, а й надихають жити. Ідея полягала в тому, аби представити не лише українські, а й кримськотатарські пісні.

Пару років тому ми з громадською кримськотатарською організацією «Алєм» зробили спільний проєкт, у якому брали участь 5 акторів-франківців і 5 кримськотатарських співаків, зокрема й Джамала… Я виконувала запальну кримськотатарську народну пісню «Eki çeşme», що в перекладі означає «Два джерела» та розповідає про теплі стосунки в молодій родині.

До слова, пісня була записана учасниками ансамблю «Божичі» під час етнографічної експедиції від Васпіє-апчє Баубєкової, 1936 року народження, уродженки Роздольненського району Автономної Республіки Крим. Нагадаю, відеоролик створено у рамках проєкту «Емєль» за підтримки Українського культурного фонду (керівник проєкту – Есма Аджієва). Той матеріал ми завели до «Файного Франка Ф'южн».

Я давно співаю кримськотатарські пісні, а колегам співати іншою мовою доволі складно, тому дехто ще підглядає текст на концертах.
Програма вийшла розмаїтою і гармонічно поєднала український фольклор і кримськотатарські пісні – різні частини культури нашої країни. Репертуар сформувався на контрастних відчуттях.

До програми увійшли твори, де є і мої аранжування та авторські композиції на основі фольклору, причому для невеликого складу виконавців (акторів і музикантів), адаптовані до можливостей, які є у нашому театрі. Загалом у проєкті «Файний Франко Ф'южн» лунають десь шість моїх композицій, авторські твори Олександра Кохановського, автентика без обробок, плюс джазові імпрези саксофоніста Сергія Гданського та електрогітариста Станіслава Мороза...

Цей музичний екшен дуже подобається слухачам і вже два роки прикрашає репертуар столичних франківців. Раз на місяць митці виступають на рідній сцені, а також фрагменти програми виконували для бійців ЗСУ та для поранених у шпиталях. Нині камерний формат проєкту стане масштабним, і лунатиме з імпровізованої сцени Парку імені Тараса Шевченка.

Український та кримськотатарський фольклор у сучасному ф'южн-стилі оживе у творчій колаборації митців Національного академічного драматичного театру імені Івана Франка, Національного президентського оркестру та проєкту Громадської організації «Алєм» «Сенси, що об'єднують» за підтримки Швейцарії.





Автор: Тетяна Поліщук
Колективи: Національний президентський оркестр
Виконавці: Сергій Гданський
Діячі мистецтв: Тетяна Поліщук



Інші:

"Мистецька ФОРТЕЦЯ": у Харкові відбувся концерт для жителів області, які покинули свої домівки через російську агресію
Митці з Полтавщини взяли участь у Мандрівному фестивалі української культури в Польщі
Аншлаги Академічного оркестру Львівської філармонії в Щецині та Катовіце
Ukrainian Freedom Orchestra у липні вирушить у третій міжнародний тур
Маестро Микола Дядюра нагороджений Орденом «Зірка Італії»
Величезні портрети українських композиторів експонують у Львівському органному залі
Відомий український режисер поставив єдину оперу Бетховена в Нідерландах
Закриття 160-го концертного сезону у Національній філармонії
“Файний Франко Ф’южн”
У Житомирській обласній філармонії відбулося закриття концертного сезону
Понад 300 мистецьких подій - таким був 85-й сезон Рівненської обласної філармонії
У Хмельницькому музичному коледжі відбувся випуск бакалаврів
«Перевізник»
МКІП не раз пропонувало київській консерваторії прибрати з назви ім’я Чайковського
У Львівській філармонії стартує Восьмий міжнародний маратон пам’яті співака й воїна Василя Сліпака
У Львові пройде Jazz Weekend за участі Ніно Катамадзе та Олексія Когана
Історія про війну без романтики та пафосу
14 червня у філармонії засяє Сузір'я Євгенії Мірошниченко
Стали відомі імена українських митців, які стажуватимуться в Метрополітен-опера
У Львові презентували перформанс "Розстріляне Відродження: голоси крізь час"
Юрій Федоряка може знову очолити обласну філармонію
Корифей Національної філармонії Анатолій Паламаренко в проєкті Анатолія Матвійчука
13 червня - відкриття фестивалю української музики в українському кіно Soundtrack:Ukraine
Сумська обласна філармонія закінчила 86-й концертний сезон
У російському полоні вже третій рік перебувають учасники трьох військових оркестрів з Маріуполя
DOMUM
11 червня у філармонії особливий концерт. Еротична Арфа і войовнича Туба: любов і сила
"Греммі в бароко": українська опера отримала престижну музичну нагороду
“Діалоги кармеліток” - вперше на українській оперній сцені!
У Черкасах виступила Людмила Монастирська
Вітаємо з Днем журналіста!
Український реліз "Українське бароко: Concordacii Animos"
Це захват: на музичному конкурсі у Бельгії переміг українець – з ним сфотографувалася королева
8 червня у Національній філармонії гастролі Симфонічного оркестру Львівської національної філармонії з двома прем`єрами
“Соля”
Український скрипаль вперше в історії виграв першу премію музичного конкурсу Queen Elisabeth Competition
День народження органа запрошують святкувати у Львівському органному залі
Олена Зеленська на концерті класичної музики
Зразковий хор "Gloria" з Житомира на Міжнародному конкурсі у Польщі виборов "золото" в трьох номінаціях та спецприз
Розпочинається Восьмий Відкритий міжнародний музичний маратон пам'яті Василя Сліпака WLIVE
      © 2008-2024 Music-review Ukraine




File Attachment Icon
Горизонтальна.jpg