|
А звідки ця музика?
3 серпня - річниця смерті Івана Миколайчука (1941-1987 рр.)
3 серпня 2023, четвер
Поширити у Facebook
СКРИПКА Й ДОМОВИНА
Нещодавно знаний музикант Кирило Стеценко розповів про те, як працював на «Вавилоні ХХ» (1980, режисер Іван Миколайчук).
Його запросив сам режисер, котрий добре знався на музиці. Миколайчук вирішив відмовитись від оркестрових награвань.
Скажімо, в епізоді похорону матері братів Соколюків чуємо соло скрипки.
Тієї самої, яку бачимо на початку фільму в руках у Фабіана. Мовчазну, як і філософ, заглиблений у згуки життя (вони печальні, ті звуки, радше це зітхання-кпини, слізне мокротиння людського єства).
А ще - на початку акцентовано футляр від скрипки.
Футляр, який потому трансформується у домовину Соколюкової матері (домовина у вигляді того самого футляру, сільський філософ Фабіан, він же Миколайчук, робить труни для односельчан саме у вигляді футляру для скрипки)…
У підсумку йдеться про мотив умирання музики, її перетворення на предметні, оречевлені символи того вмирання. Як передвістя погибелі Вавилону.
В епізоді танцю Фабіана і Мальви звучить питання: «А звідки ця музика?». Звідтам, звідки не вертаються, де слідів не лишають - навіть звукових. Коли, у передфінальному епізоді, Фабіан отримає кулю в серце, він скаже, дивлячись просто в кадр, просто на нас з вами: «Я прокляну вас з того світу!». За музику прокляне, за її погибіль. Бо без неї світ жити не здатен.
Думаймо сьогодні, пригадуймо нині Івана Миколайчука...
Фрагмент з книжки Сергія Тримбача "Іван Миколайчук. Містерії долі". Київ: Дух і літера, 2021
На фото: Іван Миколайчук-Фабіан у фільмі "Вавилон ХХ".
Виконавці: Кирило Стеценко
|