Анонс |
|
|
|
|
|
м. Київ
3 січня, середа, 07:00
Колонний зал ім. М.В. Лисенка Національної філармонії України
“ЛЯТОШИНСЬКИЙ: Симфонії для фортепіано”
цикл концертів до дня народження українського класика
Перекладення для двох фортепіано
Автор проєкту Гліб Фаренюк
3 січня з нагоди дня народження українського композитора-новатора й модерніста Бориса Лятошинського його симфонічні твори звучатимуть в оригінальному перекладенні для фортепіано.
Автор проєкту Гліб Фаренюк розповів, що задум фортепіанних транскрипцій виник наприкінці березня 2022:
«Тоді українці й весь світ побачили, на що росія перетворює Маріуполь і спостерігали за подвигом полку “Азов”. В той момент я відчув глибинну внутрішню потребу переслухати Третю симфонію Лятошинського — її музика вразила мене назавжди. Проєкт «Симфонії для фортепіано» матиме вираження і у циклі концертів спільно з Національною філармонією України. Я передбачаю зробити перекладення всіх симфоній Лятошинського для фортепіано. Це можливість почути його музику по-новому, сповна відчувши її музичне єство».
В першому відділі звучатимуть твори модернового періоду творчості митця – Друга симфонія та темпераментні й динамічні Східні танці з 2ї дії опери «Золотий обруч» (за мотивами повісті І. Франка «Захар Беркут»).
Після відкриття архівів особистого листування композитора із його вчителем Рейнгольдом Глієром можна скласти істинне уявлення про сприйняття Лятошинським драматичної історії, пов’язаної з нереалізованим виконанням Другої симфонії 1937 року. Прем’єра твору була запланована в Москві, але її скасували через загальнодержавний траур з приводу смерті одного з діячів комуністичної партії. Втім, ще навіть невиконана публічно симфонія після генеральної репетиції була зацькована в музичній пресі через «небажання митця наблизитися до яскравого і хвилюючого радянського життя». Під час кампанії проти «формалізму в музиці», розпочатої радянською владою у 1948 році, симфонія отримала «клеймо» антинародної та навіть згадувалася у постанові ЦК КП(б)У: «Особливо неприйнятна для художніх смаків радянських людей друга симфонія Б. Лятошинського. Цей твір дисгармонічний, загромаджений нічим не виправданими громоподібними вибухами оркестру, що пригнічуючи діють на слухачів, а у мелодичному відношенні симфонія бідна і безбарвна».
Третя симфонія Бориса Лятошинського — один із найбільш знакових партитур української музики XX століття — була написана композитором невдовзі по завершенню Другої світової війни. Прем’єра твору прозвучала 1951 року в Київській філармонії. У цьому опусі композитор проявив себе як геніальний симфоніст, втіливши ідею споконвічного протистояння добра зі злом. На жаль, із початком повномасштабного вторгнення росії в Україну цей твір зазвучав для українців як пророцтво, вклавши нові сенси в історію, яка, мала ніколи не повторитися.
І відділ
Симфонія № 2, ор. 26;
Східні танці з опери "Золотий обруч"
(Перський, Китайський, Індійський та Заключний), ор. 23
ІІ відділ
Симфонія № 3, ор. 50
Виконавці:
Олександр Олійник, Сергій Казанцев, Максим Шадько, Гліб Фаренюк
Усі твори прозвучать у перекладенні Гліба Фаренюка для двох фортепіано на 8 рук.
Партнер циклу VERE MUSIC FUND
Виконавці: Максим Шадько
Концертні організації: Національна філармонія України
Джерело: Національна філармонія України
|