Огляд |
|
|
|
|
Завершився проєкт з оцифрування кіноархіву «Національної кінематеки України»
4 листопада, понеділок
Поширити у Facebook
Командою “Група Кінотрон” було оцифровано 200 унікальних кіноплівок, створених в перші роки Незалежності України. З результатами роботи можна ознайомитись на створеній окремій сторінці відеоархіву на сайті “Національної кінематеки України”. Тут викладені оцифровані документальні фільми.
Переглянути їх вонлайн-якості можуть усі охочі.
Невдовзі відбудуться перші покази віднайдених фільмів на міжнародних кінофестивалях.
“Ці фільми мають унікальну історичну цінність, і тепер частина нашої кіноспадщини є доступною для українського суспільства. Але, на жаль, це лише певний відсоток від всієї колекції, адже в архівах Національної кінематеки зберігається ще кілька тисяч неоцифрованих плівок. Деякі з оцифрованих нами фільмів були забуті, або втрачені, адже у 1990-ті український кінематограф переживав нелегкі часи. І зараз ми знов перевідкриваємо їх та робимо доступними для перегляду”, — коментує продюсерка проєкту Люба Кнорозок.
Діджиталізація відкриває доступ до архіву українським та світовим кінематографістам. У планах команди - публічні покази оцифрованих картин. Серед обраних фільмів — серія картин про митців українського авангарду, які й самі є експериментальними творами кіномистецтва; альманахи, присвячені історії України; документальна картина про історію кримських татар; кінохроніка; картина “Вартові незалежності”, яка розповідає про російську окупаційну політику щодо Криму же в роки напередодні відновлення державності України, та десятки інших.
Проект відбувся за підтримки Українського культурного фонду. В рамках цієї ж програми Культурна спадщина група дослідників розпочала роботу з каталогізації цього архіву кілька років тому. Архів до цього часу зберігався у неналежних умовах. На початку 1990-х років на базі “Київнаукфільму” виникли дві студії: “Укранімафільм” та “Національна кінематека України”. Наприкінці 1990-х виробництво фільмів практично припинилося, невдовзі кіностудія опинилася на межі банкрутства. Плівки було збережено на території “Національної кінематеки України”. Коли Група Кінотрон почала роботу над проєктом у 2021 році, спочатку в кіноархіві було віднайдено понад 11 тисяч одиниць кіноплівки та створено каталог. Тепер стали доступними і цифрові копії картин.
Проект реалізовано за підтримки Українського культурного фонду.
*Матеріали підготовлено за підтримки Українського культурного фонду. Позиція Українського культурного фонду може не збігатись з думкою автора.
|