Новина |
|
|
|
|
XXІ Фестиваль мистецтв «Шевченківський березень – 2015»
Програма
3 березня 2015, вівторок
Поширити у Facebook
Фестиваль мистецтв «Шевченківський березень » - великомасштабна мистецька акція найстарішого професійного музичного навчального закладу України – Київського інституту музики ім. Р.М.Глієра.
З історії фестивалю
Історія становлення і розвитку раритетного навчального закладу тісно пов΄язана з історією вітчизняного музичного мистецтва. Невід΄ємною складовою цього процесу завжди була концертна діяльність викладачів та студентів інституту. Традиції демократичних концертів, лекцій, творчих проектів для киян і гостей міста існує вже більше 145-ти років. Мистецький фестиваль, проведення якого співпадає з Шевченківськими днями існує з 1995 року і продовжує професійну, просвітницьку, духовну місію, фундаторами якої були засновники київської музичної професійної школи. Назва фестивалю відповідає не лише часу його проведення. Його ідеї та зміст випливають із розуміння значення творчості та особистості Тараса Шевченка як духовного батька українського народу.
Ідею проведення фестивалю підтримали Київська міська державна адміністрація, провідні творчі установи та навчальні заклади м. Києва. Нашими партнерами у цій культурній акції стали: Національна спілка композиторів України, Національна опера України ім. Т.Г.Шевченка, Національна філармонія України, Національна музична академія України ім. П.І.Чайковського, Київський національний університет ім. Т.Г.Шевченка, Національна академія образотворчого мистецтва і архітектури, Київський національний університет технологій та дизайну, Київський національний університет театру, кіно і телебачення ім. І.К.Карпенка–Карого, Київський будинок вчених НАН України, Київський міський будинок учителя, Державна художня середня школа ім. Т.Г.Шевченка, Дитяча школа мистецтв ім. С. Турчака, Національний музей Т.Шевченка, Музей видатних діячів української культури Лесі Українки, Миколи Лисенка, Панаса Саксаганського, Михайла Старицького, Національний історико - архітектурний музей «Київська фортеця», тощо.
Таким чином були створенні сприятливі передумови для впровадження у мистецький простір України даного фестивалю як культурно–просвітницької акції державного масштабу, спрямованої на формування національної свідомості та духовності, пропаганду вітчизняного музичного мистецтва, виконавства, освіти в контексті розвитку світової культури.
Концепція проведення фестивалю базується на збережені традицій концертного життя м. Києва та пошуку нових більш масштабних і сучасних форм культурно-мистецького процесу.
Мета фестивалю:
• збереження та розвиток вітчизняних культурних традицій як основи інтеграції країни у світовий мистецький простір;
• збереження, підтримка та пропаганда вітчизняного академічного музичного мистецтва;
• пропаганда українського поетичного, образотворчого, театрального мистецтва;
• знайомство аудиторії з артефактами з історії мистецтва та культури;
• привернення уваги до діяльності КІМ ім. Р.М.Глієра як визначного творчого навчального закладу України та його внеску в сучасний європейський та світовий мистецький процес;
• демонстрація кращих творчих здобутків студентів та творчих колективів,
заохочення талановитих молодих виконавців, сприяння артистичному становленню майбутніх зірок національної виконавської школи;
Зміст фестивалю
Епіграфом XXІ Фестивалю мистецтв «Шевченківський березень -2015»стали поетичні рядки Ліни Костенко:
«Кобзарю! Знов до тебе я приходжу Бо ти для мене совість і Закон»
Природньо, що Шевченківська тема поєднує всі фестивальні заходи.
Проте у формі і програмі XXІ Фестивалю є нові тенденції. В них превалюють три тематичних цикли, представлені різноманітними концертними формами.
• Цикл творчих звітів виконавських кафедр та творчі конкурси.
• Цикл, присвячений шевченківській темі.
Містить концерти академічної, фольклорної та популярної музики, виступи великих виконавських колективів, різноманітних за складом ансамблів, солістів-інструменталістів та вокалістів; у концертах прозвучать кращі твори вітчизняної та зарубіжної класики, сучасна музика, поезія, фольклорні перлини в аутентичному виконанні та обробках.
• Цикл, присвячений визначним подіям музичного календаря.
В концертах буде представлена антологія українського музичного мистецтва: презентація музичних артефактів, світові прем΄єри, визначні постаті та події вітчизняної культури.
Особливістю фестивалю «Шевченківський березень - 2015» є відзначення 140-річчя від дня народження видатного музично-громадського діяча, композитора, педагога і диригента, вихованця нашого навчального закладу, директора Київської консерваторії (1914-1920 рр.) Рейнгольда Моріцевича Глієра; 120-річчя класика української музики ХХ століття Бориса Миколайовича Лятошинського (учня Р.М. Глієра); 125 – річчя від дня народження видатного українського композитора Левка Миколайовича Ревуцького (учня Р.М. Глієра); 70-річчя видатного українського композитора, педагога, музичного діяча Івана Федоровича Карабиця (учня Б.М. Лятошинського).
Цей збіг ювілейних дат надихнув «глієрівців» на нову форму – проведення «фестивалю у фестивалі» - Глієр – фест «Духовні джерела України».
Програма цьогорічного фестивалю мистецтв «Шевченківський березень» відрізняється впровадженням нових творчих форм. Вона свідчить, що збереження кращих традицій музичного мистецтва, музичної науки та освіти, традицій свого навчального закладу невід’ємні у повсякденному житті «глієрівців» від прагнення до їх відтворення,оновлення, розвитку.
Пропаганда духовних надбань України й світу, прагнення привернути увагу до нових чи маловідомих фактів історії музики, нових підходів до їх осмислення й сприйняття є одним з найзначніших завдань фестивалю. У програмі цього року буде представлено музичний артефакт – першу симфонію Сергія Прокоф’єва. Знайдена відомим диригентом Кирилом Карабицем, ця симфонія написана за 10 років до створення широко відомої симфонії №1 «Класичної» (1917 р.). На рукописі знайденої симфонії рукою юного Прокоф’єва написано «Моему дорогому учителю Р.М.Глиэру». У рамках фестивалю відбудеться світова прем’єра юнацької симфонії під орудою Кирила Карабиця, на яку запрошені нащадки Р.М.Глієра.
ХХІ «Шевченківський березень» розширить і коло партнерів нашого фестивалю з числа музеїв. Для нашого інституту з його 147-річною історією, яка втілює живу історію створення, становлення й розвитку вітчизняної професійної музичної культури, принципово важливим видається початок творчої співпраці з першим у Києві приватним музеєм – «Музеєм духовних скарбів України». У його експозиціях та інтер’єрах поєднуються давнина і яскрава сучасність. Саме у цьому новому музеї, новому залі «глієрівці» продемонструють нові підходи до змісту, масштабу, побудови концерту у якому візьмуть участь 4 оркестри, ансамбль струнних інструментів, 2 хори, солісти та ансамблі малих форм.
Завершує фестиваль творчий звіт солістів і творчих колективів КІМ ім. Р.М.Глієра 25 березня в Колонному залі ім. М.Лисенка Національної філармонії України.
ХХІ Фестиваль мистецтв "Шевченківський березень" – 2015р.
5 березня, четвер. 12.00.
Київський будинок учителя. Конференц зал (вул. Володимирська, 57)
Відкриття фестивалю
Фольклорна фантазія «Ми – українці!»
за участю
Київського національного університету ім. Тараса Шевченка
Київської муніципальної академії танцю ім. С. Лифаря
Київського міського будинку учителя
6 березня, п΄ятниця. 16.00.
Музей видатних діячів української культури. Меморіальний будинок-музей М. Лисенка (вул. Саксаганського, 97)
«Уклін Кобзареві»
9 березня, понеділок. 18.30.
Київський будинок вчених НАН України. Біла вітальна.Вул. Володимирська, 45-А
«І мене в сім′ї великій…»
Виставка студентських робіт переможців конкурсу на кращий дизайн рекламної продукції фестивалю Концерт із творів українських композиторів-ювілярів 2015 року
за участю студентів Київського національного університету театру, кіно та телебачення ім. І.К. Карпенко-Карого
10 березня, вівторок. 17.00
Національна музична академія ім. П.І. Чайковського. Малий зал. Вул. Архітектора Городецкого, 1-3/11
«Кобзарю! Знов до тебе я приходжу…»
Творчий звіт студентів коледжу (академічний спів)
10 березня, вівторок. 16.00
Дитяча школа мистецтв ім. С. Турчака. Вул. Тираспольська, 29
Молоді виконавці – дітям України
«Шевченкові»
Літературно – музична композиція
11 березня, середа. 15.00.
Київський інститут музики ім. Р.М. Глієра вул. Толстого, 31
«Пам′яті Кобзаря»
Музично – поетична композиція
11 березня, середа. 18.00.
Київський національний університет ім. Т.Г. Шевченка. Мистецький салон (вул. Володимирська, 64/13)
«Кобзарю! Знов до тебе я приходжу…»
Творчий звіт відділу народних інструментів
12 березня, четвер. 19.00.
Національна музична академія ім. П.І. Чайковського. Великий зал. Вул. Архітектора Городецкого, 1-3/11
Визначні дати музичного календаря
Урочистості та гала-концерт з нагоди 140 –річчя від дня заснування відділу духових та ударних інструментів КІМ ім. Р.М. Глієра.
14 березня, субота. 19.00
Національна музична академія ім.. П.І. Чайковського. Малий зал. Вул. Архітектора Городецкого, 1-3/11
«Кобзарю! Знов до тебе я приходжу…»
Творчий звіт оркестру народних інструментів
15 березня, неділя. 15.00
Національна музична академія ім.. П.І. Чайковського. Малий зал. Вул. Архітектора Городецкого, 1-3/11
«Кобзарю! Знов до тебе я приходжу…»
Творчий звіт фортепіанного відділу
17 березня, вівторок. 15.00.
Київський інститут музики ім. Р.М. Глієра. Вул. Толстого, 31
Глієр-фест «Духовні джерела України»
Концерт переможців
конкурсу студентів - композиторів пам′яті І. Карабиця
18 березня, cереда. 16.00.
Національний історико - архітектурний музей «Київська фортеця». Вул. Госпітальна, 24-А
Музична Шевченкіана
18 березня, cереда. 18.00.
Київський національний університет ім. Т.Г. Шевченка. Мистецький салон (вул. Володимирська, 64/13)
«Кобзарю! Знов до тебе я приходжу…»
Творчий звіт студентів факультету «Музичне мистецтво» (академічний спів)
20 березня, п΄ятниця. 15.00.
Київський інститут музики ім. Р.М. Глієра. Вул. Толстого, 31
Глієр - фест «Духовні джерела України»
М. Лисенко «Утоплена»
Опера за твором М. Гоголя. Концертне виконання.
20 березня, п΄ятниця. 19.00.
Київський музей «Духовні скарби України». Вул. Десятинна, 12. Андеграунд.
Глієр-фест «Духовні джерела України»
Урочистості та концерт «Р. Глієр та його учні»
з нагоди
140 – річчя від дня народження Р. Глієра
125 – річчя від дня народження Л. Ревуцького, 120 – річчя від дня народження Б. Лятошинського
70 – річчя від дня народження І. Карабиця
21 березня, субота. 16.00.
Музей видатних діячів української культури. Меморіальний будинок- музей М. Лисенка (вул. Саксаганського, 97)
Глієр-фест «Духовні джерела України»
Антологія української музики: Р. Глієр та його учні
24 березня, вівторок. 17.00.
Національний музей Т.Шевченка. Бул. Т. Шевченка, 12
Глієр-фест «Духовні джерела України»
Антологія української музики: Р. Глієр та його учні
25 березня, середа. 19.00.
Колонний зал ім. М.В. Лисенка Національної філармонії України. Володимирський узвіз, 2
Глієр-фест «Духовні джерела України»
Творчий звіт студентів та творчих колективів КІМ ім. Р.М. Глієра
27 - 29 березня, п′ятниця-неділя 10.00.
Київський інститут музики ім. Р.М. Глієра. Вул. Толстого, 31
ІV Всеукраїнський конкурс юних піаністів О. Вериківської
Автор: Лідія Новохатько
Навчальний заклад: Київський інститут музики імені Р. М. Глієра
Конкурс (фестиваль): Фестиваль мистецтв «Шевченківський березень»
|