Стаття |
|
|
|
|
Віват, Соломіє!
Із 15 по 22 листопада у Львівській опері відбудеться Міжнародний фестиваль ім. C.Крушельницької
7 листопада 2015, субота
Поширити у Facebook
Музичні критики Соломію Амвросіївну Крушельницьку (1872—1952 рр.) ще за життя називали «найвидатнішою співачкою світу, а її лірико-драматичне сопрано вирівняне від найнижчих до найвищих тонів... Її голос захоплював силою звуку, дзвінкістю, соковитістю, оксамитовістю, гнучкістю, досконалою вокальною дикцією, віртуозною технікою, благородним тембром, далекозвучністю, ліризмом і драматизмом»... Серед численних нагород та відзнак Соломії Амвросіївни було звання «Ваґнерівська примадонна ХХ століття» і «найпрекрасніша і найчарівніша Баттерфляй». За честь виступати разом на одній сцені з Крушельницькою вважали такі легендарні співаки, як Енріко Карузо, Тітта Руффо, Федір Шаляпін та інші зірки.
— Цьогоріч Міжнародний фестиваль оперного мистецтва імені Соломії Крушельницької відбуватиметься вже у 15-те, — розказала Надія ТРУШ, керівник літчастини Львівського національного академічного театру опери і балету ім. С. Крушельницької. — У програмі форуму лунатимуть відомі твори, в яких наша землячка прославила не лише своє ім’я, а й українське мистецтво в світі. Хоча нині через фінансову скруту закордонних гостей у нас не буде, а меломани не будуть розчаровані і отримають насолоду від майстерності українських вокалістів.
Розпочнеться фестиваль відомою оперою «Мадам Баттерфляй» Дж. Пуччіні. Нагадаю, що саме цей твір врятувала Соломія Крушельницька після провалу 17 лютого 1904 р. у міланському театрі Ла Скала, погодившись виконати головну партію Чіо-Чіо-сан. 29 травня 1904-го на сцені театру «Ґранде» в Брешії відбулася прем’єра оновленої «Мадам Баттерфляй» , яка стала тріумфальною. Публіка сім разів викликала акторів і композитора на сцену! Після вистави, зворушений Джакомо Пуччіні надіслав Соломії Крушельницькій свій портрет із написом: «Найпрекраснішій і найчарівнішій Баттерфляй»! До речі, цей епізод є ключовим у балеті «Повернення Баттерфляй» (який покажуть у рамках фестивалю), написаний відомим українським композитором Мирославом Скориком із використанням у партитурі відомих арій Дж. Пуччіні, хореографом є Сергій Наєнко, а сценографію створив Тадей Риндзак.
15 листопада головні партії у «Мадам Баттерфляй» виконають провідні солісти Львівської опери — Любов Качала (Чіо-Чіо-сан), Роман Трохимчук (Пінкертон) і Марфа Шумкова (Судзукі), а за диригентський пульт стане маестро Володимир Гаркуша (Дніпропетровськ). Потім фестивальну афішу продовжить «Аїда» Дж. Верді, де у ролі Амнеріс виступить солістка Національної опери України Марія Березовська. Ми включили до форуму і вердієвську «Травіату» — оперу, яку дуже любила Соломія Амвросіївна, але, так сталося, що ніколи її не виконувала. Образ Віолетти створить Алла Родіна (солістка Національної опери). Закриє фестиваль (22 листопада) пристрасна «Кармен» Ж. Бізе (у головній партії виступить Ірина Петрова, солістка Національної опери).
Нині у театрі підготовлена ювілейна виставка, яка присвячена історії Фестивалю імені С. Крушельницької та її засновникові, видатному українському диригентові Ігорю Лацаничу. Ця експозиція зроблена спільно з Музично-меморіальним музеєм Соломії Крушельницької у Львові та Львівською оперою.
Автор: Тетяна Поліщук
Концертна організація: Львівська обласна філармонія, Львівський Національний академічний театр опери та балету ім.С. Крушельницької
Концертний зал: Концертний зал Львівського Національного академічного театру опери та балету ім. С. Крушельницької
Конкурс (фестиваль): Міжнародний конкурс оперних співаків ім. С. Крушельницької
Джерело: Газета "День"
|